HABERLER

En iyiyi ve doğruyu öğrenmek için takipte kalın!
blog
  • Eki 15, 2020
  • 140
  • Emre Hüseyinkahyaoğlu


Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, kuruma 882 başvuru yapıldığını söyledi.


Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Nisan 2016’da yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile kurulan kurumun, 12 Ocak 2017’de göreve başladığını anımsattı.


Kişisel verinin, kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak tanımlayan bilgiler olduğuna işaret eden Bilir, ad ve soyadı, kimlik numarasının, elektronik posta adresinin, araç plakasının, iletişim bilgilerinin kişisel veri kapsamında bulunduğunu kaydetti.


Veri sorumlularının kanuna uygun bir şekilde faaliyet göstermelerini sağlamak amacıyla kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunun, şikayet başvurusu üzerine, belli durumlarda da resen inceleme başlattığını hatırlatan Bilir, şöyle devam etti:


%E2%80%9CBugüne kadar 691’i şikayet, 83’ü ihbar, 108’i veri ihlal bildirimi olmak üzere Kuruma toplam 882 başvuru intikal etmiş, 439 başvuru ise sonuçlandırılmıştır. Ayrıca, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan da istek ve taleplere ilişkin bin 260 başvuru alınmıştır. Bunun yanı sıra 2018 yılında Kurul tarafından 161 karar alınmış, bu yıl içinde ise Kurul tarafından 241 karar verilmiştir. Son 2,5 yıllık dönemde alınan Kurul kararlarının toplamı ise 467’dir.%E2%80%9D


Veri sorumlularının Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne (VERBİS) kayıt olması gerektiğini ifade eden Bilir, bu sistem aracılığıyla herkesin, veri sorumlularının işlediği kişisel veri kategorileriyle ilgili bilgileri sorgulayabileceğini aktardı.


Bilir, bu uygulamayla, kişisel verisi işlenen kişilerin dolaylı olarak denetim yapmasının mümkün olacağını belirtti.


%E2%80%93 %E2%80%9CYerinde incelemelere başlandı%E2%80%9D


Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 15. maddesinde, %E2%80%9CDevlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgeler hariç, veri sorumlusu, Kurulun inceleme konusuyla ilgili istemiş olduğu bilgi ve belgeleri 15 gün içinde göndermek ve gerektiğinde yerinde inceleme yapılmasına imkan sağlamak zorundadır%E2%80%9D hükmünün yer aldığını hatırlatan Bilir, şunları kaydetti:


%E2%80%9CKişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Kişisel Verileri Koruma Kurulu, yerinde inceleme faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. Yerinde inceleme faaliyeti ile kurumumuz daha aktif bir şekilde denetim yapma imkanına kavuşmaktadır. Yerinde inceleme, Kanunun ihlal edilip edilmediğinin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla Kurulun gerekli gördüğü hallerde yaptığı bir denetim faaliyetidir.%E2%80%9D


hidden

© 2020 Defline. Tüm hakları saklıdır.